Bugün gerçekleştirilecek “Dünya Rabia Günü Programı” ve “İslam Dünyasında İyi Yönetişim Sempozyumu” etkinlikleri öncesi konuşan Rabia Platformu Sözcüsü Abdurrahman Dilipak, “Rabia’nın temel sloganı “Kardeşim sen özgürsün” oldu.. Rabia bir öfke değil, İslam ümmetinin uyanışı ve dirilişidir” dedi.

luslararası Rabia Platformu, Divan Eğitim ve Araştırma Derneği işbirliğinde “Dünya Rabia Günü Programı” ve “İslam Dünyasında İyi Yönetişim Sempozyumu” etkinliklerini gerçekleştirecek.

Bugün saat 19.00’da Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan “Dünya Rabia Günü” programında sinevizyon gösterimi ile Rabia Katliamının sahneleneceği tiyatro oyununun oynanacağı öğrenildi.  Platformun çalışmalarına destek olan Rabia dostlarına ödül takdim edileceği bildirildi.

Yarın saat 10.00’da Milli Türk Talebe Birliği Konferans Salonu’nda İslam Dünyasında İyi Yönetişim Sempozyumu’nun gerçekleşeceği kaydedildi.

Rabia katliamının 2. Yılında, R4bia Platformu sözcüsü, gazetemizin yazarı gazeteci  Abdurrahman Dilipak’la Mısırda yaşananları, platformun çalışmalarını konuştuk.. 

RABİA İSLÂM ÜMMETİNİN UYANIŞ VE DİRİLİŞİ…

- R4bia neyi ifade ediyor.. Bir Trajedi markası mı, bir Direnişin adı mı; Mısır’ı mı, Rabiyetül Adeviyeyi mi, neyi anlatıyor Rabia..

-Rabia İslam ümmetinin uyanış ve dirilişini, umudu anlatıyor bana kalırsa.. Ne tek başına Rabiatül Adeviyeyi, ne Mısır’da yaşanan bir katliamı, ne bir direnişi. Belki hepsi de var işin içinde, Bugün Rabia bir matem anlamı taşımıyor mesela. Rabia’nın temel sloganı “Kardeşim sen özgürsün” oldu.. Bu bir ağıt değil.. Bir öfke değil.. Rabia ümmetin uyanışını, dirilişini anlatıyor.. Mısır’da İhvan lideri Muhammed El Biltaci’nin darbeciler tarafından meydanda vurularak şehid edilen kızı Esma’ya mektubu da umut doluydu. Seyyid Kutup da darağacına yürürken aslında aynı şarkıyı söylüyordu. Tıpkı Ömer el Muhtar’ın idam sehpasında söylediği gibi.. Bu ilay-ı kelimetullah davası.. İlk şehid ya da son şehid, fark etmiyor, aynı şehidler kervanına katılıyorlar. Hak-batıl savaşında vadesi dolan şerefi ile dünyaya veda ediyor..

MISIR’DAKİ ÇOCUKLAR RABİA İŞARETİ İLE TÜRKİYE’YE SELÂM GÖNDERDİ

-2 yıl önce bugün ne olmuştu

-14 Ağustos 2013 tarihinde Mısır’da darbeciler tarafından Rabia meydanında bir katliam gerçekleştirildi.. AA haberi geçtiğinde biz meydanlardaydık.. Kemal Öztürk Genel Müdürdü. AA’nın meydandaki gösterilerin fotoğrafını çeken muhabirine, Mısırlı gençler Rabia meydanından izci selamı gibi selam gönderiyorlardı.. Churchil’in İslam dünyasına karşı zafer kazandıklarını ifade eden Victory/Zafer işareti ile değil, baş parmaklarını içe kapatarak, 4 işareti ile, Rabia’nın Arapça’da karşılığı olan 4 işareti ile Rabia meydanından Türkiye’deki ve dünyadaki kardeşlerine selam gönderiyorlardı..

Zaten ben Filistin, Kudüs platformlarının başından beri sözcülüğünü yapıyordum. Mavi Marmara’da da benzer bir rol üstlenmiştim.. Mısır’daki gelişmeleri de yakından takip ediyorduk, İHH, Özgürder ve diğer STK’larla.. Akit olarak zaten başından beri direnişin yanında yer almıştık. 

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyib Erdoğan da Rabia işareti yaptı.. 

- Evet, Tayyib bey de Allah razı olsun, “One minute” ve “Dünya beşden büyüktür”den sonra bir de Rabia işareti ile bu logonun markalaşmasına büyük katkı sağladı ve daha sonraki bütün eylemlerde herkes bu işareti kullandı ve Rabia Platformu fiilen kurulmuş oldu. Ben defacto bir şekilde Rabia Platformunun sözcüsü oldum. Sekreteryayı, koordinasyon çalışmalarını da Cihangir İşbilir üstlendi..

-Rabia günü ve AK Parti’nin kuruluşu aynı güne denk geliyor galiba. 

-Evet öyle bir durum var. Tevafuk, ama böyle olunca Filistin, Suriye, Mısır dostluk grubundan birçok milletvekili arkadaş Ankara’daki çalışmaları sebebi ile bugünkü toplantımıza katılamayacaklar.. Yani Erdoğan da bir şekilde bu platformun kurucuları arasında yer aldı. Evet o da fiilen bu platformun içinde. Onursal üye..

25 bin şehadet var Bugün durum ne?

-Tam bilmiyoruz ama 5 bin-25 bin arasında şehadet, 20 bin civarında yaralı, 100 bine yakın kayıp ve gözaltı. Müslüman Kardeşler 15 Ağustos 2013 tarihli açıklamasında ölü sayısının 22 bin, yaralı sayısının 10 bine yakın olduğunu bildirmiştir. Daha ilk günkü olaylarda resmi kayıtlara göre 278 kişi şehid edilmişti. Birkaç yüz bin göç. Kahire ve bazı büyük şehirlerde “Gazap Cumaları”, “Öfke Cumaları” ile başlayan süreç devam ediyor.. 

- Sisi hâlâ güçlü mü?

Hayır.. Sisi’nin bir gücü yok. Esed gibi.. Onun gücü arkasındakilerin gücü.. ABD, Avrupa, işbirlikçi Arap ülkeleri ve İsrail’in gücü..

- Mısır’da, bölgede bundan sonra ne bekliyorsunuz..

Sisi’yi gönderip yeni birini getirip daha ılımlı birini getirip, bir geçiş hükümeti kurup, hem genel bir af çıkararak darbecileri de kurtarmaya çalışacaklar. Sisi halkına ihanet eden bir hain, tetikçiler görevi bitince tasfiye edilir. Sisi için yolun sonu. Suudlar desteğini çekti. Sisi işbaşında kaldığı sürece İslam dünyanın batıya ve İsrail’e öfkesi azalmayacak daha da artacak.. 

Okumaya devam edin
Yorumlar (0)